Friday, January 28, 2022

2021 TEA International and Divisional Board Election Results

The Themed Entertainment Association (TEA) announced the results of its annual elections for International Board and Divisional Boards and welcomed the new leaders to their roles. Along with the newly elected members below, the following will be continuing their leadership roles and duties:

  • Chuck Fawcett, continuing TEA International Board President
  • Yael Coifman, continuing TEA Europe and Middle East Division Board President
  • Jeff Crocker, continuing TEA Western North America Division Board President.
International Board of Directors – Elected to 3 year terms as Board Directors:
  • Marissa Blake, Freelance Experience Designer (Fortville, IN) (re-elected for a second 3 year term)
  • Ifat Caspi, P&P Projects (Netherlands)
  • Chris Lange, Chris Lange Creative (Germany)
  • Anthony Pruett, The Hettema Group (Pasadena, CA) (re-elected for a second 3 year term) 
Asia Pacific Division – Elected to 3 year terms as Board Directors:
  • Miia Tahtinen, Sanderson Group International Pty. Ltd. (Asia Pacific Board President)
  • Gregory Arndt, ArtistryWare (re-elected for a second 3 year term)           
  • Osman Baig, Studio O LLC (Beijing)
  • Rick Bluhm, Universal Studios (Japan)
  • Eric Lee – Warner Bros. (F.E.), Inc. (Hong Kong) (re-elected for a second 3 year term)
  • Adron Leow – ALLF Management Group SDN BHD (Malaysia) (re-elected for a second 3 year term)
  • Keiji Maeda – Panasonic (Japan) (re-elected for a second 3 year term)   
  • Mason Schmitz – P+A Projects Pte Ltd (Singapore) (re-elected for a second 3 year term)
  • Yuan Wang – Wanda Group (China)
Eastern North America Division – Elected to 3 year terms as Board Directors:
  • Greg Senner, Scenario / A Cockram Company (Eastern Division Board President)
  • Matthew Cross, OE Experiences (Knoxville, TN)
  • Shelby Honea, Universal Creative (Orlando, FL)
  • Christina Kanhai, PCL (Orlando, FL)
  • Caroline Montogue, CBRE (Atlanta, GA)
  • Molly Piveral, Nassal Company (Orlando, FL)
  • Justin Stehr, Entech Creative Engineering (Orlando, FL)
Eastern North America Division – Associate Member Representatives – Elected to 2 year terms:
  • Arielle Spencer – Student (Clemson, SC) (re-elected for a second 2 year term)
Europe and Middle East Division – Elected to 3 year terms as Board Directors:
  • Alexander Bresinsky, MKT Engineering (Germany)
  • David Camp – D & J Consulting (UK) (re-elected for a second 3 year term)
  • Paul Kent, Simworx (UK)
  • Nora Okail, The Happiness Factory (Saudi Arabia)
  • Wim Strijbosch, Strijbosch Experience Analytics (Netherlands)
Europe and Middle East Division – Associate Member Representatives – Elected to 2 year terms:
  • Matt Bashford – Kadence (UK)
Western North America Division – Elected to 3 year terms as Board Directors:  
  • Lacy Campbell – The Bezark Company (Seattle, WA) – re-elected for a second 3 year term
  • Bryan Hinckley – Electrosonic, Inc. (Burbank, CA)
  • Gene Rogers – Lionsgate (Santa Monica, CA) – re-elected for a second 3 year term
  • Raina Ross – AOA (Santa Clarita, CA)
Western North America Division – Associate Member Representatives – Elected to 2 year terms:
  • CJ Gohl – KHS&S (Los Angeles, CA)

Related Articles

Latest Articles