Tuesday, December 6, 2022

TEA reveals 2022 board election results

The Themed Entertainment Association (TEA) have announced the results of the board elections for 2022. Below are the list of elected board members along with the outgoing members who have served.

International Board of Directors – Elected to 2 year terms as Board Directors:
  • Yael Coifman, Leisure Development Partners (United Kingdom)
  • Winston Fisher, AREA15 (United States)
  • Mk Haley, University of Texas at Austin (United States)
  • Garrick Hansen, EXP (United States)
  • Luke Riley, Village Roadshow Theme Parks (Hong Kong)
Asia Pacific Division – Elected to 3 year terms as Board Directors:
  • Xiao Bao, Merlin Entertainments / LEGOLAND Shanghai Resort (China)
  • Beth Chang, AECOM (Hong Kong)
  • Rebecca Chen, Chimelong (China)
  • Janice Li, Entertainment + Culture Advisors, LLC (Hong Kong)
  • Daisy Shang, Fantawild Holdings, Inc. (China)
Asia Pacific Division Individual Member Representatives – Elected to 2 year term:
  • Enya Huang, Savannah College of Art and Design (United States)
Eastern North America Division – Elected to 3 year terms as Board Directors:
  • Kelly Bailey, Kelly Bailey Design (United States) – Returning for second term
  • Cynthia Brown, Museum XP (United States) – Returning for second term
  • Denise Hatcher, AOA (United States) – Returning for second term
  • Kathleen Herrington, Stantec Architecture (United States)
  • Matt Kent, Martin Aquatic (United States)
  • Jayson Raitt, Quantum Creative Studios (United States) – Returning for second term
  • Jay Rottinghaus, Scenic Haus (United States) – Returning for second term
  • Beth Seegers, Walt Disney Imagineering (United States)
​Europe and Middle East Division – Elected to 3 year terms as Board Directors:
  • Chris Willrich (Europe and Middle East Division Board President)
  • Victor Arca, Mycotoo (Spain) – Returning for second term
  • David Debouverie, P&A Projects (Belgium)
  • Dawn Foote, Katapult (United Kingdom)
  • Paul Hatton, SEVEN (Kingdom of Saudi Arabia)
  • Edd Musgrove, Themedd (France) – Returning for second term
  • Viviane Paturel-Mazot, The Camel Farm (France)
  • Mike Rafn Ganderton, LEGO House (Denmark)
  • Mike Rigby, WhiteWater (United Arab Emirates) – Returning for second term
  • Paul Taylor, Electrosonic, Inc. (United Kingdom) – Returning for second term
Europe & Middle East Division- Individual Member Representatives – Elected to 2 year term:
  • Berbel Boymans, Student (Netherlands)
Western North America Division – Elected to 3 year terms as Board Directors:  
  • Janet Gavidia, Thinkwell Group (United States)
  • Diana O’Rourke, The Bezark Co. (United States) – Returning for second term
  • Brett King, Universal (United States)
  • Lisa Jey Schanley, Hypervsn (United States) – Returning for second term
  • Donnelly Williams, Altec (British Columbia)
  • Steven Young, Visual Terrain (United States)
Western North America Division – Individual Member Representatives – Elected to 2 year term:
  • Brett Jackson, Live Action Attractions (United States)
Outgoing Members
Outgoing International Board Members:
  • David Aion, PlayPower (United States)
  • Michael Blau, Adirondack Studios (United States)
  • Chris Conte, Electrosonic, Inc. (United States)
  • Jeff Crocker, Mister and Mischief (United States)
  • Clara Rice, RWS Entertainment Group (United States)
  • John Wood, Sally Dark Rides (United States)
Outgoing Asia Pacific Division Board Members:
  • Natalie Chan, Hasbro APAC (Hong Kong SAR)
  • Frank Li, Fantawild International Limited (China)
  • Adam Lajoie, Thinkwell Group (China)
  • Yuan Wang, Beijing Wanda Cultural Tourism Planning & Design Institute Co., Ltd. (China)
  • Margret Wong, California Center (United States)
Outgoing Asia Pacific Division – Individual Member Representatives:
  • Ji Li, Wuhan University (China)
Outgoing Eastern Division – Individual Member Representatives:
  • David Edmonds (United States)
  • Nicolle Figueroa Rosado (United States)
  • Arielle Spencer (United States)
Outgoing Europe & Middle East Division Board Members:
  • Yael Coifman, Leisure Development Partners (United Kingdom)
  • Benoit Cornet, BoldMove Corp & Nation (Belgium)
  • Danielle Normandin (France)
  • Jeroen Verrezen, Leisuremore (Belgium)
Outgoing Europe & Middle East Division – Individual Member Representatives:
  • Ryan-Sam Marshall (United Kingdom)
Outgoing Western North America Division Board Members:
  • Jeff Crocker, Mister and Mischief (United States)
  • Mel McGowan, Storyland Studios / Plain Joe (United States)
  • Stephen Siercks, Universal Studios Hollywood (United States)
Outgoing Western North America Division – Individual Member Representatives:
  • Michael Genova, University of Nevada, Las Vegas (United States)
  • Xochilt Khoury (United States)

Related Articles

Latest Articles