Wednesday, April 14, 2021

2014 Jackson Hole Science Media Awards Finalist & Winners Announced

Jackson Hole, WY, USA — More than 480 entries competed for 27 awards this year! 100+ preliminary judges screened 3,000+ hours to select the finalists. The 2014 Science Media Award winners were selected by a distinguished panel of judges preceding the three-day Science Media Symposium


2014 GRAND HELIX AWARD WINNER

Sponsored by PBS Distribution & Sony
Picture

WINNER
14-193
Particle Fever
PF Productions, LLC & Anthos Media, LLC
View Clip

Special Jury Awards

Picture

WINNER
14-118
Hawking
Darlow Smithson for PBS & Channel 4
View Clip
WINNER
14-184
Orbi
BBC Earth Productions
View Clip
WINNER
14-308
Untamed Science
Untamed Science
View Clip
WINNER
14-324
Years of Living Dangerously
Roaring Fork Films
View Clip

Best Earth Sciences Program

 Sponsored by Terra Mater Factual Studios
Picture

WINNER
14-064
David Attenborough’s Natural History Museum Alive 3D
Colossus Productions
View Clip
14-253
The Day the Mesozoic Died
Howard Hughes Medical Institute
View Clip
14-329
Your Inner Fish: Your Inner Reptile
Tangled Bank Studios & Windfall Films, for PBS
View Clip

Best Biological/Life Sciences Program

 Sponsored by Nature/WNET
Picture

WINNER
14-326
Your Inner Fish: Your Inner Fish
Tangled Bank Studios & Windfall Films, for PBS
View Clip
14-068
Decoding Neanderthals
A NOVA Production by Arrow International Media, Ltd. for WGBH
View Clip 
14-306
Unnatural Selection
Sky Vision & Terra Mater Factual Studios, GmbH
View Clip

Best Environmental & Conservation Sciences Program

Sponsored by Tangled Bank Studios 
Picture

WINNER
14-020
Battle for the Elephants
Everwild Media for National Geographic Television
View Clip
WINNER
14-197
Earth a New Wild: Plains
National Geographic Television & Passion Planet for PBS
View Clip
14-144
Killer Whales – Fins of Change
Terra Mater Factual Studios, GmbH, Brian Leith Productions, WNET/Thirteen & NDR Naturfilm Doclights
View Clip
14-130
Inside the Megastorm
Dragonfly Film & Television Productions, Ltd. for NOVA/WGBH in association with BBC
View Clip 

Best Medical Sciences Program

Sponsored by AAAS 
Picture

WINNER
14-134
Jabbed: Love, Fear and Vaccines
Genepool Productions
View Clip
14-085
Kids on Speed? Episode 1
Essential Media and Entertainment
View Clip
14-011
American Experience: The Poisoner’s Handbook
An Apograph Productions, Inc. film for American Experience
American Experience is a production of WGBH
View Clip
14-302
Toxic Bees – Nature’s Mayday
Public Television Service, Taiwan
View Clip

Best Physical Sciences Program

 Sponsored by the Smithsonian Channel
Picture

WINNER
14-193
Particle Fever
PF Productions, LLC & Anthos Media, LLC
View Clip
14-092
Eyes of the Atacama
Terra Mater Factual Studios, GmbH
View Clip
14-241
COSMOS: A SpaceTime Odyssey — Standing Up in the Milky Way
Fuzzy Doors Productions, Cosmos Studios, Inc. in association with FOX Broadcasting Company & National Geographic Channel
View Clip

Best Technological Sciences Program

 Sponsored by Discovery Communications
Picture

WINNER
14-330
Zeppelin Terror Attack 
Windfall Films, Ltd. for NOVA/WGBH, Channel 4 & National Geographic Channel
View Clip
14-108
Genius of Nature: Sensing
Terra Mater Factual Studios, GmbH, Oxford Scientific Films & BBC
View Clip
14-219
Rise of the Drones
Pangloss Films, LLC for NOVA/WGBH
View Clip
14-262
The Incredible Bionic Man
Darlow Smithson Productions, Ltd. for Smithsonian Channel
View Clip

Best Human & Social Sciences Program

Sponsored by Vulcan Productions 
Picture

WINNER
14-247
The Perfect Runner
Clearwater Documentary Inc. for Smithsonian Channel
View Clip
14-084
Enigma Man – A Stone Age Mystery
Electric Pictures
View Clip
14-291
The Ultimate Formula: What is the Universe Made of?
NHK
View Clip

Best Limited Series

Sponsored by Off the Fence
Picture

WINNER
14-325
Your Inner Fish
Tangled Bank Studios & Windfall Films, for PBS
View Clip
14-058
COSMOS: A SpaceTime Odyssey
Fuzzy Door Productions and Cosmos Studios, Inc. in association with FOX Broadcasting Company & National Geographic Channel
View Clip
14-216
Richard Hammond’s Miracles of Nature
Terra Mater Factual Studios, GmbH, Oxford Scientific Films & Hamster’s Wheel
View Clip
14-324
Years of Living Dangerously
Roaring Fork Films
View Clip

Best Short Program

Picture

WINNER
14-214
Return of the Cicadas
Samuel Orr
www.MotionKicker.com
View Clip
14-132
Invisible Ocean: 
Plankton & Plastic
Emily V. Driscoll/BonSci Films
View Clip
14-236
Snows of the Nile
Day’s Edge Productions
View Clip
14-314
Your Inner Fish: We Hear with the Bones that Reptiles Eat With
Tangled Bank Studios & Windfall Films, for PBS
View Clip

Best Short Series Program

 Sponsored by PBS Distribution
Picture

WINNER
14-101
Freaks of Nature
Off the Fence Productions
View Clip
14-285
QUEST: The Science of Sustainability
KQED in collaboration with five partner stations
View Clip
14-320
WildFIRE PIRE: Wildfires, Climate Change & the Ecosystem
Dennis Aig and Daniel Schmidt, Montana State University, Department of Science and Natural History Filmmaking
View Clip

Best Radio & Podcast Media

Picture

WINNER
14-277
The STEM Story Project — The Poison Squad: A Chemist’s Quest for Pure Food
Sruthi Pinnamaneni
View Clip
14-070
Desperate for a Cure: The Search for New Alzheimer’s Treatments
WCAI – The Cape and Islands’
NPR Station
View Clip
14-232
Shared Planet
BBC Natural History Unit
View Clip

Best Hosted or Presenter-led Program

Sponsored by The Nature Conservancy
Picture

WINNER
14-245
Richard Hammond’s Miracles of Nature – Super-Bodies
Terra Mater Factual Studios GmbH
Host: Richard Hammond
View Clip 
14-241
COSMOS: A SpaceTime Odyssey — Standing Up in the Milky Way
Fuzzy Doors Productions & Cosmos Studios, Inc. in association with FOX Broadcasting Company & National Geographic Channel
Host: Neil deGrasse Tyson
View Clip
14-064
David Attenborough’s Natural History Museum Alive 3D
Colossus Productions
Host: David Attenborough
View Clip

Best Children’s Education Program

 Sponsored by the Science Festival Alliance
Picture

WINNER
14-316
Wild Kratts: When Fish Fly!
KrattBrothers Company, Ltd. & 9 Story Entertainment
View Clip
14-202
Plum Landing
WGBH Educational Foundation & Global Mechanic
View Clip
14-248
Survival of the Sexiest, Parts I & II
Animator: Baker & Hill
Developed by National Geographic & Cornell Laboratory of Ornithology
View Clip
14-312
Watermelon Magic
Spring Garden Pictures
View Clip

Best Integrated/Cross Platform Media

Picture

WINNER
14-153
Live from Space
Arrow Media, Channel 4 & National Geographic Channel
View Clip
14-032
Birds of Paradise: Amazing Avian Evolution
Developed by National Geographic & Cornell Laboratory of Ornithology
View Clip
14-250
Tales from the Poisoner’s Handbook
American Experience/WGBH Educational Foundation
View Clip

Best Student/Emerging Science Filmmaker

Picture

WINNER
14-231
Seizing the Unrecorded
Ingrid Pfau
Montana State University, MFA Science and Natural History Filmmaking Program
View Clip
14-205
Pride
Rosh Patel
Montana State University, MFA Science and Natural History Filmmaking Program
View Clip
14-317
When the Peacock Sings: A Prequel to the Monsoons
Shaz Syed
University of Salford: Mediacity
View Clip

Best Immersive Cinema (3D/Large Format)

 Sponsored by the Boston Museum of Science
Picture

WINNER
14-173
Mysteries of the Unseen World (IMAX)
National Geographic Entertainment & Day’s End Pictures
View Clip
14-100
Flight of the Butterflies 3D
SK Films
View Clip
14-137
Jerusalem 3D
A Cosmic Picture/Arcane Pictures Film, National Geographic Ventures
View Clip

Best Immersive Cinema (Fulldome)

Sponsored by SkySkan 
Picture

WINNER
14-062
Dark Universe
American Museum of Natural History
View Clip
14-023
Bella Gaia: Beautiful Earth
Remedy Arts, LLC & Denver Museum of Nature & Science
View Clip
14-170
Moons: Worlds of Mystery
Charles Hayden Planetarium & Boston Museum of Science
View Clip
14-247
Supervolcanoes
Spitz Creative Media, Mirage3D & Thomas Lucas Productions in association with Denver Museum of Nature & Science
View Clip

Best Online and Interactive Media

 Sponsored by World Wildlife Fund
Picture

WINNER
14-238
Sound Uncovered: An Interactive Book for the iPad
Exploratorium
View Clip
14-065
David Attenborough’s Natural History Museum Alive App
Colossus Productions
View Clip
14-282
The RNA Lab
NOVA
View Clip

Best Visualization

Sponsored by Sony 
Picture

WINNER
14-021
Battlefield Cell
A Wide Eyed Entertainment Production for BBC/Discovery Channel
View Clip
14-064
David Attenborough’s Natural History Museum Alive 3D
Colossus Productions
View Clip
14-241
COSMOS: A SpaceTime Odyssey — Standing Up in the Milky Way
Fuzzy Doors Productions, Cosmos Studios, Inc. in association with FOX Broadcasting Company & National Geographic Channel
VIew Clip
14-326
Your Inner Fish: Your Inner Fish
Tangled Bank Studios & Windfall Films, for PBS
View Clip

Best Writing

Sponsored by National Geographic Studios
Picture

WINNER
14-326
Your Inner Fish: Your Inner Fish
Tangled Bank Studios & Windfall Films, for PBS
Writer: David Dugan
View Clip
14-052
Making Stuff II: Colder
A NOVA Production by Little Bay Pictures, LLC for WGBH/Boston
Writer: Vincent Liota
View Clip
14-114
The Great Cathedral Mystery
A NOVA Production by National Geographic Television Production in association with Camera One Productions
Writer: David Murdock
View Clip

Best Editing

Sponsored by Fujifilm
Picture

WINNER
14-193
Particle Fever
PF Productions, LLC & Anthos Media, LLC
Editor: Walter Murch
View Clip
14-134
Jabbed: Love, Fear & Vaccines
Genepool Productions
Editor: Mark Atkin A.S.E.
View Clip
14-241
COSMOS: A SpaceTime Odyssey — Standing Up in the Milky Way
Fuzzy Doors Productions, Cosmos Studios, Inc. in association with FOX Broadcasting Company & National Geographic Channel
Editors: John Duffy, Michael O’Halloran & Eric Lea
View Clip
14-329
Your Inner Fish: Your Inner Reptile
Tangled Bank Studios & Windfall Films, for PBS
Editor: Garry Crystal; Online Editors: Tamer Osman & Stef Henley; Visual Effects: Jellyfish Pictures
View Clip

Best Audioscape

Sponsored by PBS 
14-072
Disneynature Bears
Disneynature
Sound Designers: Tim Owens & Kate Hopkins; Re-recording Mixers: Andrew Wilson & Matthew Gough
View Clip
14-062
Dark Universe
American Museum of Natural History
Sound Supervisor & Re-Recording Mixer: Peter Hylenski; Music: Robert Miller; Sound Designer, Sound Effects Editor, & Narration Editor: Brian Langman
View Clip
14-140
Jungle Book Bear
Gulo Film Productions
Sound Recording: Oliver Goetzl & Ivo Nörenberg; Music: Jörg Magnus Pfeil & Siggi Mueller; Sound Mix: Anton Hering & Jonathan Jenkins
View Clip
14-241
COSMOS: A SpaceTime Odyssey — Standing Up in the Milky Way
Fuzzy Doors Productions, Cosmos Studios, Inc. in association with FOX Broadcasting Company & National Geographic Channel
Sound Editors: Christopher Harvengt & Richard Steele; Sound Mixers: Mark Hensley & Joel Catalan; Production Mixer: Darryl L. Frank, C.A.S; ADR Mixer: Paul Aronoff; Foley Mixer: David Torres
View Clip

Special Consideration Finalists

Picture

14-112
Google Glass Explorer Story: WWF’s Sabita Malla
Anomaly & Logan East
View Clip
Picture

14-161
Marshland Dreams
Mill Valley Film Group
View Clip

www.jhfestival.org

Related Articles

Latest Articles